Script ridicare pagina

Resurse utile pentru Web Design, Imagini, vectori, scripturi, etc...

ModeratorCOLON Web Related Moderators

floryyn
Tumbleweed
Tumbleweed
MesajeCOLON 33
Membru dinCOLON Sâm Mai 15, 2010 6:41 pm
LocalitateCOLON Herasti Giurgiu
CONTACTCOLON

Script ridicare pagina

Mesaj de floryyn » Mar Iun 15, 2010 8:48 am

E vorba de Scroll back to top.

Continut NEPERMIS!!!! - Editat de Admin!

Sper ca v-a fost de ajutor.
Sunt din aia de care mama ta a zis sa te feresti !

ping
Visitor
Visitor
MesajeCOLON 13
Membru dinCOLON Lun Mai 10, 2010 8:59 pm

Re: Script ridicare pagina

Mesaj de ping » Joi Iun 17, 2010 8:20 pm

Nu inteleg ce vrei tu sa faci aici, sau ce anume crezi ca faci.
Insa iti pot spune ce ai reusit sa faci - se numeste Remote File Inclusion combinat cu Cross-site scripting Asa ca ai grija ce mai postezi!!!! Daca chiar folosesti asa ceva iti recomand sa nu o mai faci :evil:
Cat despre back to top poti pune simplu
In partea de sus a paginii, dupa tagul body:

CodCOLON Selectaţi tot

<a title="sus" name="sus"></a>
Acest cod nu va afisa nimic pe site, insa poate fi apelat prin:

CodCOLON Selectaţi tot

<a href="numepagina.html#sus">Sus</a>
Ultima oară modificat de 1 pe ping, modificat de 0 ori în total.
spamez deci exist
()_()
(^_^)
(''')*(''')

floryyn
Tumbleweed
Tumbleweed
MesajeCOLON 33
CONTACTCOLON

Mesaj de floryyn » Dum Iun 20, 2010 10:39 pm

Codurile ce le-ai pus se pare ca mai ai de lucru la ele, ce pusesem eu se afla deja pe 7 site-uri (care le stiu eu, nu eu l-am creat) si nu se manifesta asa cum ai pus link-urile...daca nu stii cu ce se mananca nu te baga!!!

Ce prost am fost ca le-am pus, si eu am forum, plus moderez pe alte doua, din ce stiu, oricine modereaza un mesaj scris de altcineva specifica si de ce! nu am vazut asta aici!

ping
Visitor
Visitor
MesajeCOLON 13

Mesaj de ping » Lun Iun 21, 2010 6:23 pm

Ceea ce ai pus tu se poate afla si pe 100 de site-uri, este putin relevant acest lucru, macar stii ce face fiecare linie de cod din ce ai scris tu? Vezi ca ti-am dat link-uri, daca nu poti face legatura imi poti da PM si iti explic, sau putem incarca topicul asta, sau deschide altul cu probleme de securitate poate mai sunt si alti useri care includ fisiere javascript de pe site-uri straine, pe care nu le administreaza ei (pot avea azi un script pt scroll, maine unul pt memorat parole/emailuri).
spamez deci exist
()_()
(^_^)
(''')*(''')

floryyn
Tumbleweed
Tumbleweed
MesajeCOLON 33
CONTACTCOLON

Mesaj de floryyn » Lun Iun 21, 2010 9:26 pm

Nu, mersi -scriptul il am de aici din tara, da nu conteaza, rog un admin/moderator sa inchida subiectul !

ping
Visitor
Visitor
MesajeCOLON 13

Mesaj de ping » Lun Iun 21, 2010 10:24 pm

floryyn scrieCOLONNu, mersi -scriptul il am de aici din tara, da nu conteaza, rog un admin/moderator sa inchida subiectul !
Adica inteleg ca tu folosesti scriptul respectiv pe un site? Ai mai scris intr-un post ca ai 31 de ani si esti pasionat de IT, asa ca ma simt nevoit sa-ti explic codul respectiv si motivul pt care a fost sters.
Tu practic ai pus un cod care intr-o pagina html, in head, incarca anumite fisiere javascript de pe un site de hosting, restul codului, css-ul pt div, link-ul din partea de jos a paginii, sunt mai putin importante. Totul bine si frumos, chiar nu am incercat codul, m-am uitat doar peste primul fisier javascipt si totul parea ok. Nu am spus ca nu merge codul postat de tine, sau ca a fost sters din cauza asta, dar incluzand fisiere javascript si neavand accesul la ele (adica nu poti controla modificarile ce pot aparea in timp asupra lor) asta reprezinta o bresa in securitate; poate maine cel care a pus fisierele respective o sa puna altceva in locul lor, sau poate deja pe langa functionalitatea pe care o stii tu mai au si alta daunatoare (dupa cum am spus, m-am uitat doar peste unul din fisiere, iar tu ai pus cel putin 3).
Daca vroiai sa pui o resursa bine, ai fi pus comment asupra linkurilor eventual le puneai o adresa locala(un nume de fisier javascript) si intr-o rubrica code separata puneai si codul pentru functia de scroll, astfel incat oricine sa-si creeze singur fisierele javascript, sa nu fie nevoit sa intre pe link-uri ca vada functiile de care are nevoie, sau sa dea copy/paste la ceva ce se putea schimba fara controlul lui.
spamez deci exist
()_()
(^_^)
(''')*(''')

BUTTON_POST_REPLY